اهمیت معنویت و رشد معنوی انسان در سالهای اخیر به صورت روز افزونی توجه پژوهشگران علوم رفتاری و سلامت روان را به خود جلب کرده است. هر چند وقت یکبار پیش می آید که واقعه ناگوار پیش بینی نشده ای برای هر یک از ما رخ می دهد. بیماری صعب العلاج، نقض عضو، فرزند عقب مانده / بیمار، تصادف و مرگ عزیزان، آتش سوزی ، زلزله ، سیل، طلاق و جدایی، اخراج از کار ، ورشکستگی مالی و…چنین وقایعی چنان افراد را دچار آسیب می کند که بسیاری از آنها زمینگیر شده و واقعا فکر نمی کند که از زیر آوار و پیامد های این فاجعه هیچگاه بتوانند بیرون بیایند. اما افرادی هستند که وقتی در چنین شرایط ناگواری قرار می گیرند، خیلی خوب و در مدت کوتاهی به جایگاه قبلی خود باز می گردند و زندگی فعال خود را از سر می گیرند. پژوهش­های رواشناختی نشان می دهند که این افراذ نسبت به گروهی که شدیدا دچار معلولیت و ناتوانی می شوند دارای “سرمایه روانی ” بیشتری اند.

سرمایه روانی یک مفهوم قابل یادگیری است که از ۴ مولفه تشکیل شده است:

۱- تاب آوری یا Resiliency

۲- خوش بینی یا Optimism

۳- امید یا Hope

۴- خودکارآمدی یا Self – efficacy

یکی از عوامل یاری رسان به سرمایه روانی، معنویت یا سطح رشد معنوی افراد است. در این دوره آموزشی با آموز های حکمت شرق برای رشد معنوی و چگونگی کاربست معنویت در افزایش سرمایه روان شناختی تدریس و تمرین می شود. این دوره آموزشی در چهار دوره مجزا به هر یک از چهار مولفه سرمایه روان شناختی میپردازد. در این دوره که بصورت کارگاهی برگزار می شود، فنون و مهارت های معنوی برای افزایش سرمایه روان شناختی آنچنانکه از پژوهش های تجربی علوم رفتاری بدست امده است ارائه می شود. در ترم نخست به اثر بخشی معنویت و رشد معنوی بر تاب آوری و شیوه افزایش رشد معنوی می پردازیم. در ترم دوم به معنویت و خوش بینی، ترم سوم معنویت و امید و در ترم چهارم معنویت و خودکارآمدی.

پ. ن: در این جا معنویت، به معنای نقش زندگی یا ” روشی برای بودن ” و ” تجربه کردن است .” که با اگاهی یافتن از یک بعد غیر مادی بوجود می آید و ارزشهای قابل تشخیص، آن را معین می کند. این ارزش ها به دیگران، خود، طبیعت و زندگی مربوطه به هر چیزی که فرد به عنوان نمایی قلمداد می کند اطلاق می شود.

دور اول سلسه کارگاه معنویت و سرمایه­‌های روانشناختی از نیمه مرداد و روزهای سه شنبه به مدت چهار جلسه برگزار می­شود.